DIAGNOSTYKA ADHD
Bardzo dużo uwagi poświęca się w diagnostyce i terapii zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci, natomiast nieczęsto podnosi się ten temat u osób dorosłych. Niestety nie ma granicy wiekowej po przekroczeniu której możemy mówić o ustąpieniu zaburzeń. Jak pokazują badania nawet do 70% dzieci z ADHD wykazuje potem objawy w okresie dorosłości. Ocenia się nawet że 2-6% populacji ogólnej może spełniać kryteria ADHD. Według niektórych badań dane te mogą być zaniżone, z uwagi na niską wykrywalność tego zaburzenia w grupie dorosłych. Zbyt rzadkie rozpoznawanie i leczenie ADHD u osób dorosłych spowodowane jest m.in. zmianą w obrazie objawów następującą wraz z wiekiem. Dodatkowo u osób starszych często występują współistniejące problemy psychiczne.
Postawienie diagnozy ADHD u osoby dorosłej nie jest proste. To jedno z trudniejszych zagadnień dla specjalisty który zajmuje się diagnostyką kliniczną. Nie wystarczy wykonać sobie test na ADHD, gdyż sam test niewiele wniesie w diagnozę rzeczywistego problemu. Test może być fałszywie dodatni albo fałszywie ujemny. Zgodnie ze światowymi zaleceniami, by diagnoza była rzetelna, powinno wykonać się pełen panel diagnostyczny obejmujący takie elementy jak cechy i zaburzenia osobowości, temperament, schematy poznawcze, zaburzenia nastroju, dysregulacje emocji, często zalecane są także testy neuropsychologiczne. Specjalistyczne testy na ADHD powinny być ostatnim elementem układanki. Jeśli postawione w czasie wywiadu hipotezy uda się wyjaśnić we wcześniejszych krokach, nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań.
Istotnym elementem jest także doświadczenie osoby przeprowadzającej badania. Nie każdy psychiatra i nie każdy psycholog mają doświadczenia w tym zakresie. Nie każdy specjalista również interesuje się tym tematem. Poddając się tej formie diagnozy warto zwrócić uwagę, czy ta osoba ma formalne uprawnienia do diagnozy ADHD (użycie niektórych narzędzi diagnostycznych wymaga odrębnego szkolenia i nie każdy posiada takie certyfikaty).
W mojej ofercie znajdziecie Państwo pełen panel diagnostyczny. Posiadam specjalistyczne narzędzia, w tym testy komputerowe. Stosuję tylko udokumentowane naukowo metody diagnostyczne.
Sam proces diagnostyczny wymaga zazwyczaj 2-3 wizyt i zazwyczaj zamyka się w okresie 2 tygodni.