Diagnoza kliniczna

Współczesne standardy praktyki klinicznej odwołują się do postulatów medycyny opartej na dowodach (evidence-based medicine EBM) a w konsekwencji praktyki psychologicznej opartej na dowodach (evidence-based psychological practice EBPP). Jest to podejście ukierunkowane na zwiększenie efektywności postępowania diagnostyczno – terapeutycznego poprzez wdrożenie sprawdzonych empirycznie zasad postępowania. Zakłada ono, że dobra praktyka kliniczna, powinna opierać się nie tylko na doświadczeniu klinicysty ale także na sprawdzonych, rzetelnych badaniach naukowych i narzędziach diagnostycznych.

W swojej praktyce stosuję tylko naukowo udowodnione metody diagnostyczne. Wszystkie narzędzia i testy są wystadaryzowane z polskimi normami.

Diagnostyka może obejmować dowolny obszar tematyczny – zależy to od Państwa potrzeb i preferencji.


Oprócz standardowych testów typu „papier – ołówek” bardzo chętnie korzystam z tzw. testów elektronicznych/komputerowych.


W jakim celu wykonuje się diagnozę kliniczną psychologiczną?
W tym miejscu można przewrotnie zadać pytanie, po co wykonywać badania medyczne typu morfologia krwi czy tomograf komputerowy? Odpowiedź jest prosta. Tylko dzięki odpowiednio przeprowadzonej diagnozie można określić rzeczywisty problem pacjenta. Po drugie po to by nie leczyć „w ciemno”. Jeśli boli Państwa żołądek, to źródeł tego bólu może być kilka: stres, wrzody, problemy onkologiczne, zakaźne itd. Określenie właściwego źródła bólu jest kluczowe z punktu widzenia późniejszego leczenia, gdyż inne metody zostaną zastosowane w leczeniu stresu a inne w leczeniu nowotworu.

W psychiatrii i psychologii klinicznej diagnoza ma podobne znaczenie. Jeśli macie Państwo np. obniżony nastrój, to być może jest to naturalna reakcja na jakieś życiowe wydarzenie, ale może być to także epizod depresyjny, czasem jednak zdarza się, że depresja ma biologiczne podłoże (np. zaburzenia hormonalne) a innym razem mamy do czynienia z tzw. osobowością depresyjną. Znając przyczynę, można skutecznie dobrać interwencje terapeutyczne. Niestety wielu terapeutów pomija w procesie leczenia diagnozę kliniczną.

Diagnozę psychologiczną warto również wykonać dla samego siebie. Po ty by siebie poznać i zrozumieć. Odpowiedzieć sobie na pytanie „jaki jestem?” w sensie obiektywnym, a nie subiektywnym „to co mi się wydaje”. Dlatego każdy, przynajmniej raz w życiu powinien wykonać diagnozę osobowości. Sporządzić sobie tzw. profil psychologiczny.

Diagnoza kliniczna Gdańsk

Wyślij maila 24/7

pawelz@gumed.edu.pl
kontakt@professmed.pl

Zadzwoń lub wyślij sms

Rejestracja: 58 380 24 25
Kontakt osobisty: +48 534 010 335
Zapraszam do kontaktu