NEUROPSYCHOLOGIA KLINICZNA
NEUROPSYCHOLOGIA KLINICZNA jest specjalizacją medyczno –psychologiczną zajmującą się badaniem związku między mózgiem a zachowaniem oraz funkcjonowaniem poznawczym i emocjonalnym.
Mózg to najważniejszy narząd człowieka. Zarządza on całym naszym życiem. Nie tylko wszystkimi narządami, ale także naszym życiem psychicznym, społecznym i duchowym. Gdy w jego obrębie zachodzą jakieś niekorzystne zmiany, automatycznie wpływa to na pogorszenie funkcjonowania innych obszarów. Dlatego jednym z podstawowych zadań neuropsychologii jest poszukiwanie związków pomiędzy różnymi obszarami mózgu i ich uszkodzeniami a funkcjonowaniem człowieka.
Neuropsychologia w szczególnym stopniu zajmuje się badaniem sprawności poznawczej. Większość pacjentów używa potocznie terminu „badania pamięci”. Ocena neuropsychologiczna to jednak szerszy obszar diagnostyczny.
Oprócz badań funkcji pamięci dokonuje się także oceny takich domen jak uwaga, koncentracja, funkcje językowe, wzrokowo-przestrzenne, wykonawcze, stan emocjonalny czy szybkość przetwarzania informacji (są to tzw. funkcje poznawcze).
Dzięki badaniom neuropsychologicznym dowiemy się, czy nasz mózg pracuje zgodnie z normą dla wieku czy jednak obniżenie sprawności poznawczej wynika z podłoża chorobowego. Ocenia się jakie procesy poznawcze i w jakim stopniu zostały osłabione z powodu choroby czy uszkodzenia mózgu. Dokonuje się także różnicowania: czy osłabienie procesów poznawczych jest konsekwencją uszkodzenia tkanki mózgowej lub na ile wynika z powodów psychologicznych (np. stresu czy kryzysu emocjonalnego).
Badanie neuropsychologiczne jest badaniem funkcjonalnym mózgu.
Badanie obrazowe (np. rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa) to ocena strukturalna. Oba typy badań powinny być wykonywane jednocześnie, gdyż są to badania uzupełniające.
Kiedy udać się na konsultację do neuropsychologa?
- gdy występują problemy z pamięcią, koncentracją lub innymi funkcjami poznawczymi
- przy podejrzeniu chorób neurodegeneracyjnych np. choroby Alzheimera czy innego rodzaju otępienia (potocznie zwanych demencjami)
- przy innych chorobach neurologicznych (np. po udarach, urazach głowy, stwardnieniu rozsianym, operacjach neurochirurgicznych itd.)
- przy problemach natury psychologicznej (np. w stanach depresyjnych, lękowych, w chorobie afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii, w okresach wysokiego stresu itd.)
- w celu diagnostyki różnicowej czy obserwowane problemy poznawcze mają podłoże biologiczne, psychologiczne czy są to tzw. zmiany związane z wiekiemw celu diagnostyki różnicowej czy obserwowane problemy poznawcze mają podłoże biologiczne, psychologiczne czy są to tzw. zmiany związane z wiekiem
- zawsze wtedy, gdy coś nas niepokoi w zakresie sprawności poznawczej
Neuropsycholog zajmuje się nie tylko diagnostyką kliniczną zaburzeń poznawczych. Prowadzi także rehabilitację neuropsychologiczną zarówno dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi czy po uszkodzeniach mózgu, ale także dla osób zdrowych, które chcą usprawnić swoje funkcjonowanie poznawcze.
Neuropsychologia powszechnie uważana jest za najtrudniejszych specjalizacji. Dlatego specjalistów z neuropsychologii klinicznej nie ma zbyt dużo.
Ważne! Specjalista neuropsychologii klinicznej to osoba, która ukończyła 4 letnią specjalizację z neuropsychologii i zdała egzamin państwowy w Centrum Egzaminów Medycznych. Neuropsychologiem nie jest osoba po kursach czy po studiach podyplomowych. Wiele osób podaje się za specjalistów ale faktycznie nimi nie są!
Diagnostyka neuropsychologiczna obejmuje zazwyczaj 2-3 spotkania. Po zakończeniu diagnostyki otrzymuje się szczegółowy raport z badań wraz z diagnozą i zaleceniami.
W ofercie oprócz standardowych badań i testów posiadam także specjalistyczne metody diagnostyki komputerowej, tak by jak najbardziej precyzyjnie mierzyć badane funkcje.