PSYCHOTERAPIA

Psychoterapia to forma leczenia, która polega na rozmowie i interakcji z wykwalifikowanym specjalistą psychoterapii w celu poprawy zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Jest to proces, w którym pacjent ma możliwość zrozumienia swoich myśli, emocji i zachowań, a także nauki radzenia sobie z życiowymi trudnościami. Psychoterapia może pomóc w leczeniu różnych problemów psychicznych, takich jak depresja, lęki, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, traumy, zaburzenia nastroju, a także w rozwiązywaniu problemów interpersonalnych i poprawie jakości życia

Jest wiele różnych szkół i form psychoterapii. Szkoły te różnią się między sobą, zwracają uwagę na inny rodzaj doświadczeń pacjenta, różnią się stosowaną metodologią, rożne są standardy kształcenia specjalistów a także – co istotne – różne są doniesienia naukowe na temat ich skuteczności.

Jestem specjalistą terapii poznawczo – behawioralnej (CBT). Jest to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych form oddziaływania psychoterapeutycznego.

Jedną z przyczyn, która o tym decyduje jest to, że jest to terapia oparta na dowodach i badaniach empirycznych, co oznacza, iż modele leczenia zalecane w odniesieniu do konkretnych zaburzeń, poparte są badaniami naukowymi, potwierdzającymi ich skuteczność.

W wielu metaanalizach obejmujących łącznie kilkaset badań klinicznych nad skutecznością terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu często występujących zaburzeń psychicznych i problemów psychologicznych wykazano jednoznacznie, że terapia CBT jest skuteczna w leczeniu większości z nich u dorosłych, jak również u dzieci i młodzieży. Dlatego oficjalnie zalecana jest nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim zagranicą (w wielu krajach jest to terapia podstawowa). Warto pamiętać, że inne nurty terapeutyczne nie
są tak dobrze przebadane naukowo.

 

Do głównych zalet terapii poznawczo – behawioralnej możemy zaliczyć:

Przy wyborze psychoterapeuty warto pamiętać o dwóch zasadach. Ponieważ psychoterapia jest odrębną specjalizacją, trwającą zazwyczaj 4 lat i więcej, psychoterapeuta powinien posiadać certyfikat ukończenia szkolenia psychoterapeutycznego. Niestety nie każda osoba która podaje się za psychoterapeutę, posiada uprawnienia w tym zakresie.


Istotna jest także zasada: najpierw diagnoza, potem wybór terapeuty. Nigdy odwrotnie. Psychoterapeuci specjalizują się w różnych tematach i nie każdy zna się zna wszystkim. Psychoterapeutę dobieramy więc do zdiagnozowanego wcześniej problemu.

Szacunek, brak oceny, tolerancja to trzy filary dobrej współpracy.
Wszystkie informacje, które mi przekażesz są poufne. Obowiązuje mnie tajemnica zawodowa.

Wyślij maila 24/7

pawelz@gumed.edu.pl
kontakt@professmed.pl

Zadzwoń lub wyślij sms

Rejestracja: 58 380 24 25
Kontakt osobisty: +48 534 010 335
Zapraszam do kontaktu

PSYCHOTERAPIA GDAŃSK